Jak powstaje próchnica zębowa?

szczotkowanie zebow

Próchnica to bakteryjna choroba zębów. Nieleczona może prowadzić nie tylko do utraty uzębienia, ale również może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. Niestety w Polsce próchnica jest problemem społecznym, który często wynika z dezinformacji. W artykule pt. „Etapy powstawania próchnicy” dokładnie opisaliśmy etapy powstawania próchnicy, co jednak zrobić by jej zapobiegać?

Próchnica – jak jej zapobiegać?

Najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy są regularne wizyty u stomatologa. Dzięki nim każdy nowy ubytek będzie na bieżąco wypełniony. Istnieją jednak sposoby na zapobieganiu powstawania ubytków a co za tym idzie na wzmocnienie naszego uzębienia.
Aby wzmocnić zęby należy:

1. unikać słodkich przekąsek oraz napojów, które zwiększają ryzyko powstawania bakterii w jamie ustnej;
2. regularnie szczotkować zęby. W tym wypadku idealnie sprawdzą się pasty z fluorem. Fluor posiada właściwości regeneracyjne. Dzięki niemu nasze szkliwo szybciej się odbudowuje a co za tym idzie staje się ono mocniejsze i bardziej odporne na działanie kwasów.
3. regularne nitkowanie zębów. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nasze zęby są dokładnie umyte i nie znajdują się w nich resztki jedzenia. O zaletach codziennego nitkowania zębów pisaliśmy tutaj.

Próchnica u dzieci

Zęby najmłodszych są najbardziej narażone na działania próchnicy. Dzieje się tak ponieważ najmłodsi nie zawsze potrafią zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Ponadto to właśnie dzieci zjadają najwięcej łakoci. Dlatego też w szczególny sposób trzeba zadbać o zdrowe zęby najmłodszych, w tym na wyeliminowaniu próchnicy. W tym celu należy:

1. skonsultować z dentystą dobór odpowiedniej pasy z fluorem,
2. chodzić na regularne kontrole uzębienia co 6 miesięcy,
3. kontrolować regularność i dokładność codziennej higieny jamy ustnej malucha,
4. zadbać również o nitkowanie zębów dziecka, gdy będą one tego wymagały.

W walce z próchnicą najważniejsze jest wypracowanie zdrowych nawyków. Niezależnie od wieku należy dbać o regularną i dokładną higienę jamy ustnej.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online