Czy należy leczyć zęby mleczne?

Zęby u dzieci wymagają takiej samej pielęgnacji, jak zęby u dorosłych. Przekonanie, że pielęgnacja zębów mlecznych nie jest konieczna, jest dużym błędem. Zęby mleczne maja mniejszą ochronę, dlatego też dość łatwo padają ofiarą próchnicy zębów. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych oraz prowadzić do powstania wad zgryzu. Utrata zębów mlecznych wpływa również na upośledzenie funkcji żucia, co z kolei wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka.

Po co leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną – takie błędne przekonanie dotyczące zębów mlecznych wciąż panuje wśród wielu rodziców. Oczywiście „mleczaki” prędzej czy później wypadną, ale zanim to nastąpi warto o nie zadbać. Choć nie ma 100% sposobu, aby uchronić zęby dziecka przed próchnicą można spowolnić jej rozwój i ją ograniczyć poprzez:

  • systematyczne wizyty u stomatologa
  • wczesną diagnozę oraz leczenie pozwalające utrzymać zdrowe zęby mleczne, a w konsekwencji zdrowe zęby stałe
  • zapobiegać próchnicy zębów poprzez lakierowanie i lakowanie

Rodzicu Pamiętaj!!

Należy unikać podawania dzieciom przed snem lub w nocy produktów słodzonych (tj. mleko, soki, herbaty), gdyż w trakcie snu wydzielająca się ślina, która oczyszcza zęby dzieci z resztek pokarmowych, ulega znacznemu zmniejszeniu i stanowi najlepsze środowisko sprzyjające powstaniu próchnicy.

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online