Wybielanie zębów: nakładkowe czy gabinetowe? Które wybrać?

wybielanie zebow

Wybielanie zębów: nakładkowe czy gabinetowe? Które wybrać?

Żółte zęby to kompleks, który potrafi paraliżować codzienne życie. Dla niektórych jest to tak wstydliwe, że uśmiechają się tylko w taki sposób, żeby nie pokazać zębów. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko palaczy, ale nawet osoby zdrowo odżywiające się i dbające o higienę jamy ustnej.

Kolor naszych zębów zależy od wielu czynników. Największymi wrogami białego uśmiechu jest palenie papierosów oraz niedostateczna higiena jamy ustnej (m.in. przez pomijanie higienizacji i nieusuwanie nagromadzonej płytki nazębnej).

Problem żółtych zębów może jednak dotyczyć także osób, które piją dużo herbaty lub jedzą w dużych ilościach barwiące owoce m.in. grejpfruty i truskawki. Również stosowanie niektórych antybiotyków może przyczyniać się do żółknięcia zębów.

Często próbujemy samodzielnie walczyć z żółtymi zębami i sięgamy po pasty i płyny wybielające. Jednak wyraźne, skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów (o kilka tonów) jest możliwe tylko pod kontrolą lekarza. Można je osiągnąć za pomocą wybielania nakładkowego lub gabinetowego.

Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe to metoda, która wymaga cierpliwości. Sam proces wybielania trwa od 2 do 3 tygodni i polega na zakładaniu nakładek wybielających na noc. Przed wybielaniem należy wykonać pełną higienizację zębów i wyleczyć ewentualne ubytki. Nie można rozpocząć wybielania, jeśli w jamie ustnej jest próchnica, afty czy stan zapalny dziąseł.
W trakcie wybielania oraz przez pierwsze 7-14 dni po zakończeniu należy stosować specjalną, białą dietę. W trakcie tej diety nie wolno spożywać żadnych pokarmów i płynów, które mają w sobie składniki barwiące. To szeroka grupa produktów, która zawiera m.in.:

 • kawę,
 • herbatę (czarną, zieloną oraz ziołową),
 • soki warzywne i owocowe,
 • wino (białe i czerwone),
 • pomarańcze, borówki, wiśnie, winogrono,
 • intensywne przyprawy: kurkumę, cynamon, curry,
 • sos pomidorowy i pieczeniowy,
 • marchewkę, brokuły, dynię.

Ostateczny efekt wybielania zębów osiągany jest w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. Dlatego stosowanie białej diety jest niezbędne i wszelkie odstępstwa mogą zniweczyć cały proces wybielania.

Wybielanie nakładkowe, a paski wybielające – różnice

Czym różni się wybielanie nakładowe w gabinecie od pasków wybielających, ogólnie dostępnych w drogeriach? Przede wszystkim żel wybielający aplikuje się na nakładkę, która została dopasowana do pacjenta. Aby to zrobić, pobiera się odcisk zębów (podobny do tego, jaki wykonuje się podczas konsultacji ortodontycznej).

Dodatkowo podczas wybielania nakładkowego w gabinecie lekarz indywidualnie dobiera stężenie żelu do poziomu wrażliwości zębów pacjenta. Jeśli masz wrażliwe zęby, bardzo możliwe, że stężenie w ogólnie dostępnych paskach wybielających będzie zbyt duże. Może to skutkować uszkodzonym szkliwem i dotkliwą nadwrażliwością.

Wybielanie gabinetowe

Wybielanie gabinetowe to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na rezultat przez kilka tygodni, na przykład tuż przed ślubem. Podczas jednej wizyty, która trwa około 1-1.5 h, wykonywany jest zabieg wybielania, którego pierwsze efekty widoczne są od razu, a rezultat końcowy po kilku dniach od wizyty.

Podczas zabiegu wybielania gabinetowego higienistka dentystyczna trzykrotnie nakłada żel wybielający, który jest aktywowany chemicznie. Przed zabiegiem dziąsła zabezpieczane są specjalnym materiałem, aby ochronić je przed działaniem żelu wybielającego. Sam żel jest bezpieczny dla zębów, ponieważ zawiera substancję, która redukuje nadwrażliwość zębów. Cały zabieg jest wykonywany pod kontrolą lekarza.

Niewątpliwą zaletą wybielania gabinetowego jest fakt, że białą dietę, która eliminuje bardzo dużo produktów i bywa trudna w utrzymaniu, stosuje się jedynie przez 7-14 dni po zbiegu.

W porównaniu do wybielania nakładowego, podczas którego jest to od 3 do 5 tygodni, jest to znacząca różnica.

Gdzie wykonać profesjonalne wybielanie zębów u dentysty w Rzeszowie?

W naszym gabinecie wykonujemy zarówno wybielanie nakładkowe, jak i gabinetowe.

 • Ocenimy stan twoich zębów.
 • Sprawdzimy, czy nie masz przeciwwskazań do zabiegu.
 • Pomożemy Ci podjąć decyzję, który zabieg jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
 • Przygotujemy twoje zęby, aby zmaksymalizować efekt końcowy i zminimalizować ewentualne efekty uboczne.
 • Opracujemy plan wybielania i przeprowadzimy cię przez niego krok po kroku.
Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310

Umów wizytę

+48 172306470

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online