Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

wizyta adaptacyjna

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Spróbuj racjonalnie wytłumaczyć kilkuletniemu dziecku, dlaczego nie powinno płakać, krzyczeć i buntować się przed pójściem do miejsca i ludzi, których się boi. Brzmi jak scenariusz do kolejnej części Mission Impossible? Jeśli podejrzewasz, że Tom Cruise jest zajęty, spróbuj wyprzedzić problem i przyjdź z dzieckiem na wizytę adaptacyjną.

Gdy my byliśmy jeszcze dziećmi, wizyty u dentysty bolały. Tak musiało być. Teraz wizyty są przyjemne, a i tak wciąż czasami wielu z nas denerwuje się od samego rana w dniu wizyty. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i nie zawsze jesteśmy w stanie je zatrzeć. Na to, czy takie same mieszane uczucia będzie mieć twoje dziecko, masz wpływ.

Kiedy przyjść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

Okres między 18, a 24 miesiącem życia jest najlepszy na pierwszą wizytę dziecka u dentysty. Podczas tej wizyty dziecko jedynie obserwuje to, co dzieje się dookoła. Może pobawić się w kąciku zabaw, a jeśli będzie mieć ochotę – zobaczyć z bliska fotel czy rekwizyty dentystyczne. Do niczego go nie namawiamy, chcemy jedynie stworzyć pierwsze, przyjemne wspomnienie z wizyty w nowym miejscu.

Czas, w którym dziecko będzie powoli oswajać się z gabinetem, my wykorzystamy na konsultację. Powiemy Ci:

  • jaki wpływ ma żywienie dziecka na stan jego zębów,
  • dlaczego zdrowe mleczaki są takie ważne,
  • jak dbać o higienę jamy ustnej malucha, ucząc go przy tym zdrowych nawyków.

Druga wizyta u dentysty – wizyta adaptacyjna

Gdy dziecko jest już większe, przyjdź z nim na wizytę adaptacyjną. To bardzo ważne, żeby pierwsza wizyta u dentysty, w której czynnie uczestniczy, była przyjemna. Nowe miejsce, obcy ludzie, sprzęt, który wygląda jak ze statku kosmicznego i do tego nieznany do tej pory ból i ingerowanie w ciało to zbyt duże obciążenie dla dziecka. Prawdę mówiąc – wciąż mamy wielu dorosłych pacjentów, dla których to także jest trudne przeżycie.

Podczas wizyty adaptacyjnej lekarz ma szansę bliżej poznać małego pacjenta, zdobyć jego zaufanie i zaprzyjaźnić się.

  • Pokażemy mu cały gabinet, przyrządy i rekwizyty, z których korzystamy.
  • Zademonstrujemy, jak działają niektóre urządzenia (ale nie będziemy ich używać, żeby nie przestraszyć malucha).
  • Nauczymy jak poprawnie czyścić zęby i prosto wyjaśnimy, dlaczego to takie ważne.
  • Użyjemy całego swojego autorytetu pani doktor i postaramy się przekonać niechętnego malucha do szczotkowania zębów.

Jak wybrać dobrego dentystę dla małych dzieci?

Każdy pacjent jest inny i oczekuje czegoś innego – ta zasada dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Nie bez powodu każde dziecko w szkole ma swoją ulubioną nauczycielkę. Czasami trudno jest zdobyć zaufanie dziecka, a w leczeniu stomatologicznym to podstawa. Dlatego w naszym gabinecie znajduje się kilku lekarzy, którzy specjalizują się w stomatologii dziecięcej.

Jeśli obiecujemy pacjentowi, że nie będzie boleć, to dotrzymujemy słowa. Stosujemy komputerowe znieczulenie lub znieczulenie w formie żelu o różnych smakach. Mamy także gaz rozweselający, który zredukuje strach i pomoże dziecku odprężyć się na fotelu.

Czasami nawet poprawne dbanie o zęby nie uchroni nas przed ubytkami. Jeśli podczas wizyty musimy założyć wypełnienie do zębów mlecznych, dajemy dziecku możliwość wyboru koloru wypełnienia. Nie zapominamy także o drobnych prezentach i odznaczeniach dla dzielnych pacjentów!

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310

Umów wizytę

+48 172306470

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online