Rodzaje protez zębowych – co warto wiedzieć?

protezy zębowe

Na temat protetyki stomatologicznej pisaliśmy w artykule „Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?” do którego przeczytania serdecznie zachęcamy. Dzisiaj jednak skupimy się na szczegółach dotyczących rodzajach protez zębowych. Zapraszamy

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe dzielimy na dwie główne grupy:

  • uzupełnienia ruchome
  • uzupełnienia stałe.

Główną różnicą jest ich sposób umieszczenia w jamie ustnej. Protezy ruchome pozwalają na zdjęcie uzupełnione, stałe zaś nie.

Protezy ruchome

Wśród protez ruchomych możemy wymienić:

  • protezy akrylowe częściowe albo całkowite – jak sama nazwa mówi wykonane są z tworzywa akrylowego. W przypadku bezzębia stosowana jest proteza całkowita, która składa się ze sztucznych zębów oraz płyty. Proteza częściowa zaś proponowana jest w przypadku uzupełnienia brakującego uzębienia w jamie ustnej. Posiada ona dodatkowe klamry, które umożliwiają przymocowanie protezy do zębów własnych.

    Uzupełnienia tego rodzaju zaliczane są do uzupełnień śluzówkowych. Oznacza to, że większość sił podczas żucia pokarmu przenosi się na błonę śluzową wyściełającą wnętrze jamy ustnej w obrębie żuchwy i szczęki.

 

  • protezy szkieletowe – wykonane się ze stopów metali biokompatybilnymi ze środowiskiem jamy ustnej. W ich skład wchodzi: metalowa płytka, łączniki, klamry oraz ciernie. Ich budowa pozwala na przenoszenie sił żucia na zęby a nie na śluzówkę. Ponadto są mniejsze niż protezy akrylowe co podnosi komfort noszenia protezy. Protezy szkieletowe dedykowane są pacjentom z brakami częściowymi zębów zarówno w żuchwie jak i w szczęce.

 

  • protezy wykonane z tworzyw elastycznych – wyróżnia brak metalowych elementów w uzupełnieniu. W dodatku protezy tego typu są bardzo lekkie oraz estetyczne. Wykorzystywane są głownie w przypadku braków częściowych uzębienia. Ze względu na specyfikę konstrukcji nie sprawdzą się one w całkowitym bezzębiu.

 

  • protezy wsparte na pozostałych zębach bądź wszczepach, tzw. overdenture – wykorzystują one korzenie zębów naturalnych lub wszczepy takie jak implanty z zatrzaskami. Ich budowa pozwala na stabilne umocowanie protezy, a tym samym uniemożliwia jej przesuwanie się. Uzupełnienie najczęściej wykonywane jest z akrylu. Protezy typu overdenture zapewniają większy komfort użytkowania jednak wiąże się to z dłuższym czasem wykonania. Wymagają także wykonania kilku poważnych zabiegów stomatologicznych.

Protezy stałe

Wśród protez stałych znajdują się:

  • korony zębowe – inaczej nazywana koroną protetyczną. Stosowana w celu jak najwierniejszego odtworzenia korony pojedynczego zęba. Może być wykonywana z różnych materiałów np. porcelany, akrylu, stopów metali itp.

 

  • mosty zębowe – to minimum trzy połączone ze sobą korony protetyczne. Mogą one obejmować większy obszar w zależności od potrzeb pacjenta. Wykonywane są z takich materiałów jak: stopy metali, materiały kompozytowe, porcelana czy tlenek cyrkonu.

 

  • Implanty – można wykonywać z nich większe lub mniejsze uzupełnienie w brakach uzębienia. Metoda ta pozwala na maksymalnie estetyczną odbudowę naszego uzębienia. Jednak by cieszyć się pięknym uśmiechem musimy przejść szereg poważnych zabiegów dentystycznych.

 

  • Licówki – stosowana jest w celu odbudowania zębów siecznych i kłów (tzw. jedynek, dwójek i trójek). Stosowane są w celu poprawy wyglądu uzębienia.
Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online