Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne są główną metodą leczenia wad zgryzu oraz świetnym sposobem na piękniejszy uśmiech. Obecnie jest wiele typów aparatów, co umożliwia większe dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.  Rodzaj aparatu ortodontycznego jest  zależny od stopnia wady, wieku  oraz oczekiwań i preferencji pacjenta . Dzieli się je na  aparaty zdejmowane oraz aparaty stałe.

Aparaty zdejmowane 

Te typy aparatów pacjenci sami są w stanie założyć oraz ściągnąć co jest bardzo wygodne w użytkowaniu oraz utrzymaniu higieny jamy ustnej. Należy go nosić ok 13-15 godzin na dobę.

Aparaty zdejmowane  wykonane są z drucianych pętli oraz akrylu, najczęściej  kolorowego  co jest dużą zaletą wśród najmłodszych pacjentów.

Używane są  one do korygowania tylko małych wad zgryzu ponieważ ich możliwości nie są tak duże jak w przypadku aparatów stałych. Z tego powodu stosowane są zazwyczaj tylko u dzieci, które nie posiadają jeszcze część zębów mlecznych.

Aparaty stałe

Są zakładane zazwyczaj u pacjentów po 13 roku życia, którzy  już mają wszystkie zęby stałe.

Ortodonta zakłada je i zdejmuje w gabinecie, w tym przypadku pacjent nie ma możliwości manewrowania nimi. Posiadają  pierścienie i zamki, które na następnych wizytach są regulowane przez specjalistę  tak, aby zęby ustawiały się w pożądanym  kierunku. 

W porównaniu do aparatów zdejmowanych są bardziej skuteczne w leczeniu większych i skomplikowanych wad zgryzu. Co ważne leczenie aparatami stałymi trwa zazwyczaj ok 2-3 lata.  

Wśród nich wyróżniamy takie modela jak:

Aparaty klasyczne

Należą do najbardziej widocznych  ponieważ zamki są zakładane po zewnętrznej stronie zęba. Mogą być zbudowane z metalu, ceramiki lub kryształu. Wybierając aparat ortodontyczny kryształowy lub ceramiczny należy pamiętać o tzw. białej diecie co oznacza, że należy wykluczyć pokarmy i napoje, które mogą odbarwić aparat, np. jagody, szpinak kawa czy herbata. Przy tej metodzie leczenia wizyty u specjalisty odbywają się co ok 4-6 tygodni, a koszty wahają się od 3 tys. do  6 tys. zł.

Aparaty lingwalne

W tych rodzajach aparatów zamki są zakładane od wewnętrznej strony zębów co sprawia, iż są znacznie mniej widoczne.  Są zaprojektowane z myślą o tych pacjentach, którzy stawiają na estetykę i łatwość w utrzymywaniu higieny. Jedyną wadą jest zniekształcenie mowy, które mija w ciągu kilku dni od założenia aparatu . Cena tego modelu to ok. 4-7 tys. zł.

Aparaty Samoligaturujace

Cechują się one tym , że nie posiadają ligatur czyli  gumeczek, które utrzymują łuk w zamkach. Rolę ligatur pełnią w tym przypadku specjalne klapki znajdujące się w zamkach. Dzięki temu znacznie łatwiejsze jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Koszt takiego aparatu mieści się w granicach 5-6 tys., a kontrole u ortodonty odbywają się rzadziej niż w przypadku innych aparatów stałych.

Aparaty retencyjne – co to takiego?

Po zdjęciu aparatów stałych zazwyczaj stosuje się aparaty retencyjne, które mają na celu utrzymanie efektów uzyskanych podczas leczenia.  Występują one w postaciach aparatów stałych retencyjnych, przezroczystych płytek termoformowalnych oraz akrylowych płytek Hawleya.

W ramach oferty Gabinetu dostępne są aparaty stałe metalowe oraz aparaty stałe estetyczne a także nakładki Clear Aligner. Więcej informacji na ich temat dostępnych jest w zakładce ortodoncja.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online