Ekstrakcja ósemek, czyli chirurgiczne usuwanie zębów mądrości

ekstrakcja zęba

Zęby mądrości są trzecimi zębami trzonowymi, które wyrzynają się zazwyczaj po 18 roku życia. Ze względu na to, że są ostatnie często brakuje dla nich miejsca ponieważ okazuje się, że szczęka jest za mała aby je zmieścić. Ósemki są uzębieniem, które zostało po naszych przodkach dlatego nie wszyscy posiadają zęby mądrości. Coraz częściej chirurdzy stomatologiczni w Rzeszowie usuwają  te zęby z wymienionych poniżej przyczyn. 

Przyczyny ekstrakcji zębów mądrości

Najczęściej decyzja o ekstrakcji zębów  jest podejmowana w przypadku dużych zmian próchniczych. Zęby te są w dużym stopniu narażone na próchnicę , ponieważ znajdują się na samym tyle szczęki co utrudnia dokładne ich wyczyszczenie. Często okazuje się, że ósemki są nieprzydatne i brak dla nich miejsca w łuku zębowym,  mogą wyrzynać się one pod niewłaściwym kątem i prowadzić do wad zgryzu. Zęby mądrości, które są zatrzymane całościowo lub częściowo nierzadko  powodują  dolegliwości bólowe jak i stany zapalne, które mogą wymagać antybiotykoterpaii. W   takim przypadku  zazwyczaj wskazana jest ekstrakcja zęba.

Jak przebiega zabieg usuwania ósemek ?

Każda decyzja o ekstrakcji zębów jest podejmowana w oparciu o zdjęcie RTG, które jest konieczne aby chirurg stomatologiczny mógł zrobić to w bezpieczny sposób. Zabieg ten przeprowadzany jest najczęściej  w znieczuleniu miejscowym natomiast zdarzają się przypadki, w których konieczne jest zastosowanie narkozy. Po zadziałaniu znieczulenia lekarz doprowadza do rozchwiania zęba  poprzez zastosowanie specjalistycznych narzędzi. Jeżeli ząb znajduje się pod powierzchnia dziąsła konieczne jest wcześniejsze wykonanie nacięcia aby dostać się do ósemki.  Po usunięciu zęba chirurg zakłada kilka szwów, które mają na celu zamknięcie przestrzeni po zębie. Szwy te mogą być rozpuszczalne bądź takie, które będą wymagać usunięcia przez specjalistę w gabinecie. 

Jakie mogą występować powikłania po takim zabiegu ?

Chociaż powikłania po usunięciu zęba mądrości zdarzają się rzadko to jednak należy o nich pamiętać. Najczęściej występującą dolegliwością jest krwawienie z dziąsła i ból, który czasami jest naprawdę mocny. Na szczęście chirurg przepisuje bądź zaleca leki, które skutecznie łagodzą to nieprzyjemne uczucie.  Po takim zabiegu może dojść również do zapalenie zębodołu, które jest nazywane „ suchym zębodołem”. Jeśli ząb umiejscowiony był blisko kanału żuchwowego wtedy jest ryzyko uszkodzenia nerwu trójdzielnego. 

Powikłaniami, które bardzo rzadko występują po  usunięciu zęba mądrości są uszkodzenie sąsiednich zębów oraz otwarcie zatoki. Jeśli w trakcie 24h od ekstrakcji zęba nasz stan ogólny zaczyna się pogarszać, występuje gorączka czy ból zaczyna się stawać nie do zniesienia,  należy wtedy udać się  jak najszybciej  na wizytę do stomatologa.

Jak po ekstrakcji zębów powinno wyglądać dbanie o  jamę ustną ?

Po usunięciu zęba umieszcza się specjalny tampon opatrunkowy, który ma na celu powstrzymanie krwawienia oraz przyspieszenie powstania skrzepu. Taki tampon należy zagryzać ok. 30 min, nie zalecane jest wyjmowanie go wcześniej ponieważ może dojść do krwotoku z rany. Po upływie wyznaczonego czasu należy go wyjąć bez płukania jamy ustnej, aby nie naruszyć powstałego skrzepu. Przez kolejne kilka dni podczas szczotkowania zębów należy szczególnie uważać na miejsce po ekstrakcji.

Chirurdzy stomatologiczni z naszego Gabinetu w Rzeszowie radzą, aby po zabiegu:

– nie jeść i nie pić przez 2h od zabiegu,

– w ciągu 24h wstrzymać się od picia napojów alkoholowych, 

– wstrzymać się od wysiłku fizycznego, 

– spożywać chłodne pokarmy,

– nie palić papierosów przez ok 2-3 dni.

Więcej informacji na temat dostępnej oferty chirurgicznej można znaleźć tutaj.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online