Wszystko, co musisz wiedzieć o zębach mlecznych

mleczaki

Wszystko, co musisz wiedzieć o zębach mlecznych

Mleczaki mniej lub bardziej spędzają sen z powiek (dosłownie!) niemal każdych rodziców. Wyraźne dziury po ich wypadaniu są znakiem rozpoznawczym prawie każdego przedszkolaka. A jak się okazuje, mimo tego, że są z nami krótko, mają bardzo ważne funkcje!

Zebraliśmy wszystkie najważniejsze pytania, które pojawiają się w głowie rodzica od momentu pierwszego ząbkowania aż do pierwszej dziury po mleczaku. Te pytania i odpowiedzi są jak pierwsza pomoc: zawierają podstawy i są przydatne w pilnej sytuacji (na tu i teraz ☺). Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas!

Ile zębów mlecznych ma dziecko? 

Prawidłowo dziecko powinno mieć 20 zębów mlecznych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ma ich mniej lub więcej. 

Kiedy wyrzynają się zęby mleczne? 

Pierwsze mleczaki pojawiają się w okolicy szóstego miesiąca życia. W większości przypadków zdecydowanie nie da się przegapić tego momentu

Ostatnie zęby mleczne wyrzynają się dziecku, gdy ma około 3 lata. 

Jak wyglądają zęby mleczne?

Zęby mleczne zawdzięczają nazwę swojemu wyglądowi – mają mleczno-biały kolor. Różnią się od zębów stałych, które są bardziej kremowe. 

Mleczaki nie mają za cel służyć nam przez lata, dlatego również ich budowa jest inna, niż zębów stałych. Korzenie zębów mlecznych są mniejsze i cieńsze. Mleczaki są także bardziej podatne na próchnicę.

Kiedy zęby mleczne wypadają?

Zazwyczaj pierwsze mleczaki wypadają w okolicy piątego roku życia. Mogą jednak wypadać także 2-3 lata później i jest to zupełnie normalne i poprawne. 

Dlaczego zęby mleczne wypadają?

Wraz z rozrostem szczęki dziecka zawiązki zębów stałych, które są pod mleczakami, wypychają zęby mleczne. Mleczaki to słabe zęby, o płytkich korzeniach, więc pod naporem zębów stałych chwieją się i wypadają.

Ile zębów mlecznych wypada dziecku?

Wszystkie zęby mleczne powinny wypaść. Czasami jednak zdarza się, że nie wszystkie mleczaki wypadają. Dzieje się tak wtedy, gdy nie wykształciły się zawiązki zębów stałych.

Jak długo trwa proces wypadania mleczaków?

Proces wypadania mleczaków jest stopniowy i trwa przez około 5-6 lat.

Które zęby mleczne wypadają na końcu? 

Zęby mleczne, które wypadają na końcu to kły. Wypadają one najczęściej w okolicy dwunastego roku życia. Nie znaczy to jednak, że wówczas mamy komplet stałych zębów. O wyrżniętych wszystkich stałych zębach możemy mówić dopiero wtedy, gdy pojawią się ósemki. 

Czy o zęby mleczne należy dbać?

Tak! Zęby mleczne są dużo bardziej podatne na próchnicę. Nieleczone wypadną zbyt szybko, co wpłynie na stan zębów stałych. 

Jakie są skutki zbyt wczesnej utraty mleczaków? 

W rozwoju dziecka na wszystko przychodzi odpowiedni czas. Jeśli mleczaki wypadną zbyt wcześnie, zmusi to zęby stałe do wcześniejszego wyrżnięcia się. Efektem tego mogą być wady zgryzu, upośledzona funkcja żucia i nieprawidłowy rozwój mięśni kości i twarzy dziecka.

Jak dbać o zęby mleczne? 

Należy systematycznie przychodzić na wizyty do stomatologiczne, podczas których zabezpieczymy mleczaki przed próchnicą. Warto przyjść na wizytę tuż po pojawieniu się pierwszego zęba. To tzw. wizyta adaptacyjna, podczas której mówimy, jak dbać o higienę jamy ustnej malucha i czego unikać.

Więcej na temat pierwszej wizyty dziecka u stomatologa pisaliśmy tutaj.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310

Umów wizytę

+48 172306470

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online