Wady zgryzu – co warto o nich wiedzieć?

wady zgryzu

Temat przyczyn powstawania wad zgryzu opisywaliśmy już wcześniej. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy jednak pochylić się nad zagadnieniem rodzajów wad zgryzów. To właśnie od wady zgryzu uzależniona jest metoda leczenia ortodontycznego.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz

Stanowi ok. 70% wszystkich wad zgryzu, co sprawia, że jest to najczęściej występująca wada zgryzu. Charakteryzuje się cofnięciem dolnego łuku zębowego względem górnego. Ponadto zęby przednie nie stykają się ze sobą. W przypadku pogłębionej wady,  górne siekacze mogą być dodatkowo pochylone w stronę górnej wargi a twarz zniekształcona poprzez cofnięcie żuchwy i opadnięcie kącików ust.

Może także pojawić się problem z wymową niektórych głosek.

Przodozgryz

Jak sama nazwa wskazuje przodogryz jest przeciwieństwem tyłozgryzu. Oznacza to, że dolny łuk zębowy zachodzi na górny. W rysach twarzy możemy zaobserwować wysunięcie brody oraz dolnej wargi do przodu. Daje to wrażenie groźnego wyrazu twarzy.

Zgryz głęboki

Zgryz głęboki powstaje w wyniku bardzo głębokiego zachodzenia górnych zębów na dolne (przykrywają około 2/3 ich wysokości). Wpływa to na symetrię twarzy poprzez skrócenie dolnego odcinka. Ułożenie zębów w ten sposób wpływa na nadmierne ścieranie. W związku z tym należy bezwzględnie skorygować tą wadę i zminimalizować problemy stomatologiczne.

Zgryz krzyżowy

Charakteryzuje się zachodzeniem zębów dolnych na zęby górne na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz otwarty

Zgryz otwarty powstaje na skutek niestykania się zębów. W wyniku czego powstaje prześwit pomiędzy łukami nazywany szparą niedogryzową. Wada ta bardzo utrudnia jedzenie oraz żucie. Ma także wpływ na poprawną wymowę spółgłosek przedniojęzykowo zębowych. Zgryz otwarty powoduje również wydłużenie twarzy niedorozwój szczęki, obniżone napięcie mięśni warg i języka oraz mięśni żujących, wysokie podniebienie, tzw. podniebienie gotyckie.

Stłoczenia

Powstają w wyniku zbyt dużych zębów w stosunku do zębodołów. Kiedy w szczęce i żuchwie nie ma dla nich miejsca, zęby wyrastają poobracane, pod niewłaściwym kątem lub w złym miejscu.

Zęby odseparowane

Pomiędzy zębami widoczne są szpary wynikające z nadmiaru miejsca w szczęce i żuchwie.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

Najczęściej do lekarza ortodonty kieruje nas lekarz stomatolog, dlatego też ważne jest aby regularnie chodzić na wizyty. Zachęcamy jednak do zapoznania się z artykułem pt. „Kim jest ortodonta? Czym się zajmuje i kiedy się do niego udać?”  w którym szerzej poruszamy ogólny temat ortodoncji.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online