Usuwanie złamanego narzędzia po leczeniu kanałowym – co warto wiedzieć?

Usuwanie Pozostawionych Narzędzi W Kanałach

Technologia w dziedzinie stomatologii jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu stomatolodzy mogą wyleczyć nawet najbardziej skomplikowane schorzenia. Jedną z popularnych metod jest leczenie kanałowe, które pozwala na wyleczenie zęba włącznie z jego kanałami. Mimo tak wysokiej technologii  podczas leczenia może dojść do komplikacji. Zdarza się, że narzędzie chirurgiczne, którym operuje stomatolog zostanie w kanale, natomiast nie oznacza to  braku kompetencji stomatologa. Narzędzia te są bardzo cienkie i potrafią pękać nawet jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo. 

Złamane narzędzie w zębie – czy konieczne jest jego usunięcie?

Jeśli dojdzie do złamania narzędzia, stomatolog przeprowadzający leczenie zazwyczaj jest tego świadomy. W takim wypadku dentysta ocenia sytuacje i może od razu podjąć próbę wyciągnięcia tego narzędzia chirurgicznego. Ważne jest to, na jakim etapie leczenia narzędzie zostało złamane. Jeśli jest to początkowy etap leczenia, jest większe ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, ponieważ ząb nie został do końca oczyszczony, a narzędzie blokuje dalszą możliwość wyczyszczenia go. W niektórych przypadkach stomatolog zostawia złamane narzędzie w zębie. Są to sytuacje, w których złamane narzędzie nie stanowi zagrożenia, jednak potrzebne są wtedy wizyty kontrolne oraz zdjęcia RTG, aby stomatolog mógł po pewnym czasie ocenić stan zęba. 

Usuniecie narzędzia z kanału zęba – jak przebiega? 

Wszystko zależy od ułożenia fragmentu  narzędzia, który  pozostał w zębie. Jeśli fragment ten nie zaklinował się to stomatolog bez problemu może go wydostać. Problemy zaczynają się gdy odłamek został zaklinowany, wtedy stomatolog przy użyciu mikroskopu oraz specjalnych ultradźwięków próbuje wprawić go w drganie. Używa do tego różnego rodzaju igły oraz specjalistycznych szczypców. 

Co jeśli dany fragment narzędzia utknie na dobre i nie da się go wyciągnąć? 

W tym przypadku zazwyczaj konieczna jest interwencja chirurgiczna, czyli leczenie resekcyjne, które polega na usunięciu tej części korzenia, w której narzędzie zostało zablokowane. Jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana wtedy wykonuje się radektomię, jest to całkowite usuniecie korzenia. Puste miejsce, które powstało w wyniku wycięcia pewnej części korzenia zostaje zapełnione przez narastającą tkankę kostną lub w przypadku dużych ubytków stomatolog zapełnia to miejsce materiałem kościozastępczym. 

W naszym gabinecie w Rzeszowie znajdziecie ekspertów, którzy zajmują się usuwaniem takich pozostawionych narzędzi w zębie. W takich przypadkach  zabieg wykonujemy w oparciu o dokumentację medyczną,  zdjęcie rentgenowskie oraz indywidualną analizę przypadku. 

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online