Nieprzyjemny zapach z ust – skąd się bierze i jak go leczyć?

halitoza

Nieprzyjemny zapach z ust, nazywany inaczej halitozą bywa częstym problem, którym borykają się zarówno osoby młode jak i starsze. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dlatego też tak często zwracamy uwagę na poprawne mycie zębów. Pisaliśmy tez o tym w artykule pt. „Na czym polega profesjonalna higienizacja jamy ustnej„. Zachęcamy jednak do poznania również innych powodów halitozy.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego oddechu

Możemy wyróżnić aż pięć przyczyn nieświeżego oddechu z jamy ustnej. Wśród nich znajdują się:

  1. Próchnica i choroby przyzębia – tak jak wspominaliśmy najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higienizacja jamy ustnej. Halitoza fizjologiczna powstaje na wskutek rozprzestrzeniania się bakterii beztlenowych, które najczęściej bytują na tylnej części języka, a także w okolicy nieszczelnych plomb czy niepoprawnie dopasowanych uszczelnień protetycznych. To one odpowiadają za produkcje nieprzyjemnego zapachu, który powstaje z lotnych związków siarki czy też merkaptanu metylu.
  2. Grzybica jamy ustnej – za jej powstanie odpowiadają grzyby z gatunku Candida. Przyczynami powstania grzybicy jamy ustnej są najczęściej: dieta, niektóre choroby (np. cukrzyca) i warunki życia. Najważniejszymi wyznacznikiem zachorowań jest jednak wiek oraz układ immunologiczny. Dlatego też najczęściej chorują na nie osoby starsze o obniżonej odporności.
  3. Choroby nerek – niestety nieprzyjemny zapach z ust występuje u większości pacjentów, borykających się z niewydolnością nerek. Wiąże się to z rozwojem choroby, która wpływa na gromadzenie się we krwi tzw. toksyn mocznicowych. Zapach z ust ma specyficzną woń, która przypomina nieświeże ryby.
  4. Cukrzyca – pojawia się głównie u osób, które borykają się z zagrażającymi życiu powikłaniami cukrzycowymi. Dzieje się tak w przypadku niedoboru lub braku insuliny, która umożliwia komórkom organizmu pobieranie cukru z krwi. Gdy organizm nie ma takiej możliwości, wówczas szuka alternatywnych źródeł w postaci tkanki tłuszczowej. Zachodzące w ciele człowieka procesy bio-chemiczne finalnie przekładają się na powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
  5. Refluks żołądkowo – przełykowy – dolegliwość ta charakteryzuje się cofaniem treści żołądkowych do przełyku. Jeżeli więc oprócz halitozy, pojawiają się takie objawy jak zgaga czy niesmak w ustach wówczas możemy przypuszczać, że jest to refluks żołądkowy. W obecnych czasach choroba ta nazywana jest chorobą cywilizacyjną wynikającą z szybkiego tempa życia oraz niepoprawnej diety.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o poprawną higienizację jamy ustnej. W tym celu  pomoże nam na pewno wizyta u specjalisty, który sprawdzi czy poprawnie, a przede wszystkim dokładnie czyścimy zęby.

Specjalistą z dziedziny stomatologii, który specjalizuje się w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust jest periodontolog. O tym czym konkretnie zajmuje się ten dział stomatologii pisaliśmy tutaj. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest udanie się na tego typu konsultację.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online