Na czym polega profesjonalna higienizacja jamy ustnej?

zdrowe zęby

Higienizacja jamy ustnej jest jak…rozmrażanie zamrażarki lub konserwacja samochodu. Specjaliści zalecają, by to robić,  ale każdy wie, jak łatwo znaleźć powód, by tego nie zrobić.  Zdecydowanie nie jest to tak pilne, jak wtedy, gdy zęby zaczynają boleć, zamrażarka przestaje chłodzić, a samochód pokrywa się korozją. Wtedy na profilaktykę jest już jednak za późno.

Badania profilaktyczne niezwykle skutecznie zapobiegają chorobom. Jednak nawet z najprostszego narzędzia trzeba korzystać w odpowiedni sposób, aby móc czerpać z niego korzyści. Aby profilaktyka przyniosła pożądany skutek, muszą zostać spełnione dwa warunki.

  1. Badania powinny być wykonywane regularnie, co ściśle określony czas. Przychodzenie na higienizację jamy ustnej raz na pięć lat co prawda jest regularne, ale nie, niestety nie spełni swojego zadania. Higienizacja zębów powinna być wykonywana raz na pół roku.
  2. Po badaniach należy zastosować się do wskazówek, które da Ci lekarz. Sam fakt, że poznałeś swój stan zdrowia, nie sprawi, że poprawisz wyniki i unikniesz choroby. Jeśli masz za wysoki cholesterol, zmieniasz dietę. Jeśli jesteś przetrenowany, wprowadzasz więcej snu i odpoczynku. Jeśli gromadzi Ci się dużo kamienia i osadu na zębach, wprowadzasz nowe sposoby i środki higieny.

Jak wygląda higienizacja zębów?

Podczas wizyty na higienizacji zębów wykonywane jest pięć zabiegów: skaling i piaskowanie zębów, polishing, lakowanie oraz fluoryzacja.

Skaling i piaskowanie zębów to usuwanie kamienia nazębnego, osadów i  przebarwień. Kamień nazębny i osad to banalna przyczyna najpopularniejszych problemów jamy ustnej, takich jak: krwawienie z dziąseł, nieświeży oddech czy nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy lub powietrze. Jeśli masz problem z gojeniem się ran w jamie ustnej, powodem również może być osad i kamień na zębach.

Nawet najlepsze pasty, płyny i szczoteczki do zębów z bluetooth nie są w stanie pozbyć się kamienia i osadu z zębów. Zrobisz to tylko w gabinecie dentystycznym. Usuwanie kamienia i osadu jest jak przegląd samochodu. Bez specjalistycznego sprzętu (na przykład komputera z oprogramowaniem, do którego podpinasz samochód) nie masz możliwości sprawdzić i naprawić niektórych elementów.

Polishing, lakowanie i flouryzacja zębów to…profilaktyka w profilaktyce. Te zabiegi mają na celu:

– wypolerować szkliwo tak, aby na zębach nie gromadził się osad;

– uzupełnić bruzdy w zębach, dzięki czemu płytka nazębna nie będzie się w nich gromadzić i łatwiej będzie Ci dokładnie wyczyścić zęby;

– wzmocnić szkliwo i zapobiegać próchnicy. 

To, w jaki sposób myjemy zęby i jakich używamy do tego środków, jest kluczowe w profilaktyce próchnicy i chorób jamy ustnej. Dlatego pod koniec każdej higienizacji zębów higienistka da Ci wskazówki, co możesz zrobić, aby poprawiać stan swoich zębów. Dzięki temu z każdą kolejną wizytą będziesz mieć mniejszą ilość kamienia nazębnego i osadu. Pamiętaj jednak, że nawet dobre wyniki i poprawna technika mycia zębów nie zwalniają cię z profilaktyki. Niezależnie od samopoczucia – zgłoś się na higienizację jamy ustnej minimum raz na pół roku.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online