Leczenie ortodontyczne w ciąży – czy jest możliwe?

Dbanie o zęby jest bezapelacyjnie jedną z ważniejszych części codziennej higieny. Zadbane i zdrowe uzębienie podnosi pewność siebie co niejednokrotnie przekłada się na codzienne życie każdego człowieka.

Oprócz codziennej higienizacji jamy ustnej oraz regularnych wizyt u stomatologa czasami musimy skorzystać także z usług ortodonty, który zadba o wygląd naszych zębów. Wady zgryzu potrafią dać się we znaki, dlatego też warto zadbać o poprawę stanu naszego zgryzu poprzez odpowiednie leczenie ortodontyczne.

O tym kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny pisaliśmy tutaj.

Leczenie ortodontyczne w ciąży

Zdarza się, że w trakcie leczenia ortodontycznego kobieta zachodzi w ciążę, nie jest to jednak powód do przerwania terapii. Oczywiście pacjentka powinna bezzwłocznie poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego. Zwykle w takich sytuacjach ortodonta elastycznie dopasowuje program leczenia i np. okresowo rezygnuje z wykonywania zdjęć rentgenowskich, które robione są w trakcie trwania leczenia.

Ortodonta powinien wówczas położyć jeszcze szerszy nacisk na zachowanie maksymalnej higieny jamy ustnej u pacjentki oraz odpowiedniej diety. Warto na ten czas zaprzestać spożywania słodyczy w celu zapobiegnięcia powstania próchnicy.

Pierwszy trymestr a aparat na zęby

Pierwszy trymestr ciąży potrafi być bardzo uciążliwy, dlatego też jeżeli pacjentka jest dopiero na pierwszym etapie leczenia ortodontycznego (zostały już pobrane wyciski, wykonano niezbędne zdjęcia RTG oraz przygotowano plan leczenia), czyli aparat nie został jeszcze założony i właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży to warto rozważyć wszystkie za i przeciw dotyczące kontynuowania leczenia.

Założenie aparatu na zęby bywa sporym dyskomfortem w początkowej fazie leczenia ortodontycznego, dokładając do tego ciążowe mdłości czy zmęczenie możemy otrzymać mieszankę wybuchową, która tylko nas sfrustruje. Dlatego też warto się zastanowić nad przełożeniem leczenia na kolejny trymestr ciąży bądź całkowicie po jej rozwiązaniu.

Czy leczenie ortodontyczne jest możliwe w ciąży?

Leczenie ortodontyczne jest możliwe w ciąży, warto się jednak zastanowić nad rozpoczynaniem leczenia na początku ciąży i rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online