Jak dbać o zęby w ciąży?

higienizacja zębów w ciąży

Czy to prawda, że po ciąży wypadają zęby? Czy ciężarna kobieta nie może wykonać żadnego zabiegu u dentysty? Czy próchnica w ciąży wpływa na dziecko? Dzisiaj rozwiewamy wszystkie (dentystyczne) wątpliwości kobiet w ciąży oraz kobiet planujących ciążę.

Noszenie pod sercem nowego człowieka to wymagające zadanie dla organizmu. Dlatego nawet drobne problemy mogą utrudniać zajście w ciąże. Organizm to mądry taktyk  – nie rozpoczyna walki na kilku frontach, jeśli nie jest pewien, że sobie poradzi. Chore zęby mogą być jednym z tych frontów. 

Przed zajściem w ciążę najlepiej udać się do dentysty na wizytę kontrolną, wykonać higienizację jamy ustnej oraz uzupełnić ewentualne ubytki. To zwiększa szansę, ale niestety nie gwarantuje braku problemów z zębami w trakcie ciąży.

Higienizacja zębów w ciąży 

Higienizację jamy ustnej powinno się wykonywać raz na pół roku. Kobiety w ciąży powinny jednak przychodzić na wizytę raz na trzy miesiące. W trakcie ciąży zęby są znacznie bardziej narażone na ubytki oraz próchnicę. Głównym powodem są wahania hormonów, które powodują m.in. ciążowe zapalenie dziąseł. Objawia się ono przekrwieniem, rozpulchnieniem i bolesnością dziąseł. To właśnie stąd (w połączeniu z przekonaniem, że leczenie jest niebezpieczne dla dziecka) wziął się mit: jedna ciąża — jeden stracony ząb.

Groźne dla szkliwa są także mdłości. Kwas solny, który przedostaje się z żołądka do jamy ustnej, uszkadza szkliwo. Przez to zęby stają się podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Kobieta, która cierpi na mdłości w ciąży, powinna od razu po wymiotach przepłukać usta specjalnym płynem lub przynajmniej wodą. Dzięki temu zminimalizuje działanie kwasu na zęby.

Co ważne – higienizacja zębów w ciąży jest w pełni bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Choć do skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego, używane są ultradźwięki, nie ma to negatywnego wpływu na przebieg ciąży i stan mamy i dziecka.

Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Gabinet dentystyczny to jeden z tych gabinetów lekarskich, gdzie najłatwiej zobaczyć postęp, jaki wykonała medycyna w ostatnich latach. Nowoczesny sprzęt niczym nie przypomina tego, który był stosowany kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dlatego czas wreszcie zażegnać mit, który mówi, że leczenie zębów w trakcie ciąży jest niebezpieczne. Znacznie bardziej niebezpieczne jest odkładanie leczenia (czy nawet usunięcia) zęba na czas po ciąży. 

Jeśli do leczenia wymagane jest zdjęcie RTG, jesteśmy to w stanie zrobić w sposób w pełni bezpieczny. W takich przypadkach stosowany jest ołowiany fartuch, kołnierz na szyję oraz odpowiednia dawka promieniowania. Od lat kobiety w trakcie ciąży ulegają różnym wypadkom, przez które konieczne jest wykonanie zdjęć RTG, a mimo to szczęśliwie i bez komplikacji kończą ciąże.

Kobieta w ciąży nie musi też bać się bólu u dentysty. Znieczulenie miejscowe jest w pełni bezpieczne i nie ma potrzeby odmawiania go sobie w imię dobra dziecka. Może to przynieść wręcz odwrotny do zamierzonego skutek. Znieczulenie minimalizuje nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu, dzięki czemu organizm nie jest tak zestresowany.

Skutki zepsutych zębów w ciąży

Boisz się wizyty u dentysty i uznajesz, że zaciśniesz zęby (niemal dosłownie) i wytrzymasz do końca ciąży? Oczywiście możesz, ale musisz mieć świadomość, że tym samym robisz krzywdę nie tylko sobie, ale także (a może przede wszystkim) swojemu dziecku. W nieleczonych zębach namnażają się bakterie, które przedostają się do krwiobiegu. Stamtąd niemal jak autostradą docierają do płodu. Do najczęstszych skutków zepsutych zębów w ciąży zalicza się: przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka oraz zakażenie bakteryjne noworodka. 

W trakcie ciąży warto myśleć nie tylko o swoich zębach, ale o zębach swojego dziecka. Zanim dziecko przyjdzie na świat, będzie mieć już związki wszystkich stałych i mlecznych zębów (z wyjątkiem ósemek). To proces, który zachodzi już na samym początku ciąży – w okolicy szóstego tygodnia. Dlatego ważne, aby dieta przyszłej mamy była bogata w wapń, fosfor, fluor, żelazo i witaminy A, D, C i K. Związki te można znaleźć m.in. w tłustych pokarmach mlecznych, zielonych warzywach liściastych czy też w kiszonkach i pełnoziarnistym chlebie. Odpowiednia dieta i regularne dbanie o własne zęby to pierwsze kroki do zdrowych zębów dziecka.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online