Implanty stomatologiczne – czym są, ile kosztują i czy każdy może je mieć?

implanty zebowe

Implanty stomatologiczne – czym są, ile kosztują i czy każdy może je mieć?

Wciąż panuje przekonanie, że braki w uzębieniu są efektem niedbalstwa, braku higieny lub starości. Dlatego jest to tak krępujący problem. Całe szczęście możliwy do rozwiązania.

Gdy mamy (w miarę) zdrowe zęby zapominamy o tym, jak są dla nas ważne. Nie zastanawiamy się, czy możemy się swobodnie roześmiać, a wybierając danie w restauracji, kierujemy się tylko apetytem i nie zastanawiamy się, czy będziemy w stanie pogryźć danie, które zamówiliśmy. Dopiero utrata zęba lub zębów otwiera nam oczy i ogranicza radość z życia. Implanty stomatologiczne są rozwiązaniem, które je przywróci.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to (najprościej mówiąc) śruby, które zastępują korzenie zębowe. Są zbudowane z tytanu, więc są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu (nie wydostają się z nich żadne toksyczne związki) i co najważniejsze – nie wymagają uszkodzenia sąsiadujących zębów.

Implant zębowy ma na celu nie tylko trzymać na stałe nasz nowy ząb, ale także stymulować kość, do której zostanie przytwierdzony. To ważne, ponieważ kości po utracie zęba mają tendencję do zanikania.

Czy każdy może mieć implanty zębów?

Wbrew pozorom implanty zębów nie są potrzebne tylko starszym osobom. Często przez brak odpowiedniej higieny musimy już w młodym wieku usunąć niektóre zęby. Braki w uzębieniu mogą być także skutkiem innych chorób lub wypadków komunikacyjnych. Zdarzają się również tacy pacjenci, którzy potrzebują implantu, ponieważ nie wykształciły się u nich zawiązki zębowe.

Możliwości stomatologii są w obecnych czasach bardzo duże i jesteśmy w stanie wszczepić implant nawet w trudno dostępnych miejscach. Istnieją jednak przeciwskazania, które czasowo lub permanentnie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Wśród nich znajduje się m.in.: ciąża, cukrzyca czy nowotwory. Implantu nie możemy również wszczepić osobom poniżej 17 roku życia, ponieważ ich struktura kostna nie jest jeszcze w pełni ukształtowana.

Jaka jest cena implantu zęba?

Zainwestowanie w implant zęba bywa trudną decyzją. To struktura, której przecież nie widzimy, a jej cena jest dosyć wysoka – od 2500 zł. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal, dlatego łatwiej przychodzi nam wydać większą kwotę na ładną koronę czy wybielanie zębów. Implant daje nam jednak korzyści przyziemne, o których czasami zapominamy.  To gwarancja nieskrępowanej rozmowy i śmiechu czy jedzenie dowolnych posiłków, a nie tylko tych miękkich i łatwych do pogryzienia. Będziesz mógł pójść na spotkanie ze znajomymi i śmiać się w głos z żartów i nigdy nie będziesz musieć rezygnować z kosztowania świeżo upieczonego chleba z chrupiącą skórką.

Jak przebiega leczenie?

Cały proces wszczepienia implantów oraz leczenia protetycznego jest w naszym gabinecie rozłożony na trzy etapy. 

1. Konsultacja, wykonanie niezbędnych badań oraz przedstawienie planu leczenia. 

W implantologii i protetyce nie ma miejsca na gotowe rozwiązania, bo nie ma dwóch osób o takich samych zębach. Dlatego na samym początku przeprowadzimy wywiad, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Następnie zlecimy wykonanie odpowiednich badań (z pewnością będzie to zdjęcie panoramiczne oraz tomografia komputerowa), a później na podstawie wyników opracujemy plan leczenia. 

2. Umieszczenia implantu w kości oraz kontrola gojenia.

Zabieg trwa około 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jeśli wcześniej konieczne jest usunięcie zęba, możemy podczas tego samego zabiegu od razu wszczepić implant. W niektórych przypadkach, gdy oprócz utraty zęba doszło także do znacznego ubytku w kości, przed umieszczeniem implantu będzie konieczny zabieg regeneracja kości. 

Po zabiegu przez około 3-4 miesiące następuje proces gojenia, który kontrolujemy podczas regularnych wizyt w gabinecie.

3. Odbudowa protetyczna. 

Po zakończonym procesie gojenia przechodzimy do bardziej wizualnej części leczenia, czyli odbudowy protetycznej. Za pomocą implantu (lub implantów) możemy uzupełnić zarówno pojedyncze, jak i mnogie braki zębowe. Implanty stomatologiczne dają nam także możliwość podparcie całkowitej protezy ruchomej.

Skuteczność leczenia z wykorzystaniem implantów wynosi 97%. W naszym gabinecie korzystamy z implantów, które mają dożywotnią gwarancję producenta. To jednak nie zwalnia pacjenta z obowiązku dbania o stan jamy ustnej. Sam implant co prawda nie może się zepsuć, ale nie dostateczna higiena może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł. Skutkiem przewlekłego stanu zapalnego dziąseł jest m.in. zanik kości i utratę implantu. Dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie oraz higienizacja jamy ustnej.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu na temat implantów stomatologicznych, w którym temat przybliża nasz specjalista – doktor Aleksander Makara: https://www.youtube.com/watch?v=AxrIG82qG7o

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310

Umów wizytę

+48 172306470

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online