Higienistka stomatologiczna – czym się zajmuje?

higienista stomatologiczna

Gabinet dentystyczny w pierwszej chwili kojarzy nam się z lekarzem stomatologiem oraz leczeniem naszego uzębienia. Należy jednak pamiętać, że często oprócz dentystów, dostępne są również higienistki stomatologiczne, które również pomagają zadbać o zdrowy uśmiech pacjentów. W jaki sposób o tym poniżej.

Wykształcenie

Aby wykonywać zawód higienistki stomatologicznej należy posiadać dyplom szkoły medycznej lub ukończenia studiów medycznych. Dopiero na tej podstawie Ministerstwo Edukacji Narodowej wydaje odpowiednie uprawnienia zezwalające na wykonywanie zabiegów profilaktycznych. Ponadto w związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem medycznym, osoby na tym stanowisku ciągle muszą podnosić swoje kwalifikacje poprzez wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.

Jest to więc bardzo wymagający zawód, który wymaga nie tylko aktualnej wiedzy ale również wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych oraz empatii.

Jakie zabiegi wykonuje higienistka stomatologiczna?

Wykwalifikowana higienista stomatologiczna posiada szeroki wachlarz oferowanych usług. Wśród nich znajduje się między innymi:

– instruktarz poprawnej higienizacji jamy ustnej – wspominaliśmy o tym już tutaj;

– pomoc w doborze odpowiednich akcesoriów stomatologicznych;

– wykonywanie zabiegów profilaktycznych, taki jak: skaling (usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków), piaskowanie, polerowanie czy infiltracja próchnicy na wczesnym etapie jej rozwoju,

– niektóre zabiegi z medycyny estetycznej takie jak np. wybielanie zębów.

Dlatego też często decydując się na zabieg mający na celu zapobieganie ubytkom w uzębieniu warto skontaktować się w pierwszej kolejności z higienistą stomatologiczną.

Zawód higienistki stomatologicznej jest obarczony sporą odpowiedzialnością, dlatego też przed wizytą warto wybrać sprawdzoną osobę, która posiada zarówno odpowiednie kwalifikacje jak i doświadczenie.

Profesjonalna higienizacja

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na fakt profesjonalnej higienizacji jamy ustnej . Bo w końcu jak głosi stare polskie porzekadło „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego też rekomendujemy korzystanie z usług profesjonalnych higienistek stomatologicznych, które pomogą zapewnić nam utrzymanie zdrowych zębów.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online