Etapy leczenia ortodontycznego

zdjecie do aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia wad zgryzu zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych. O tym kiedy najlepiej zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego pisaliśmy tutaj. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać poszczególne etapy leczenia ortodontycznego, aby w jak najlepszy sposób przygotować się do tego kilku letniego procesu.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

1. Konsultacje ortodontyczne

Jest to pierwszy a zarazem najważniejszy krok w procesie leczenia. Na pierwszej wizycie lekarz ortodonta przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem a także wykona szereg zdjęć w celu rozpoznania wady zgryzu a także przygotowania szczegółowego planu leczenia.

Należy pamiętać o tym, że nie u wszystkich pacjentów można wdrożyć leczenie stałym aparatem ortodontycznym dlatego też konsultacja z lekarzem jest niezbędna w całym procesie leczenia.

2. Planowanie leczenia ortodontycznego

W przypadku braku przeciwwskazań do założenia aparatu ortodontycznego, lekarz przygotowuje szczegółowy plan leczenia. Dzięki temu pacjent otrzymuje jasną informacje odnośnie kosztów leczenia oraz jego trwania. Zdarza się również, że przed założeniem aparatu pacjent musi wykonać leczenie stomatologiczne np. usunięcie ubytków czy usunięcie kamienia nazębnego.

3. Założenie aparatu ortodontycznego

Trzeci krok jest dla wielu osób tym najważniejszym. Po ustaleniu planu leczenia oraz kosztów przychodzi czas na założenie aparatu na zęby. Podczas wizyty pacjent otrzymuje szereg informacji na temat tego, jak dbać o higienę jamy ustnej oraz sam aparat ortodontyczny.

4. Wizyty kontrolne

Przez cały okres leczenia ortodontycznego mają miejsce wizyty kontrolne. Należą one do istotnego etapu procesu leczenia. Z reguły odbywają się one cykliczne co około 4 tygodnie. W takcie wizyty ortodonta sprawdza między innymi postępy leczenia, koryguje ustawienia aparatu czy też wymienia łuki. Średnio czas trwania takiej wizyty waha się pomiędzy 30 a 60 minut.

5. Usunięcie aparatu ortodontycznego

Kiedy leczenie przyniesie zamierzony rezultat, lekarz ortodonta podejmuje decyzję dotyczącą ściągnięcia aparatu stałego. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest on bezbolesny. Zdarza się, że po usunięciu aparatu mogą pojawić się drobne ubytki, dlatego też zaleca się wykonanie przeglądu stomatologicznego.

6. Utrwalenie efektów

Niestety po usunięciu aparatu ortodontycznego istnieje możliwość powrotu zębów do ich pierwotnych pozycji. Dlatego też po zakończonym leczeniu zaleca się wdrożenie etapu utrwalania efektów. Polega on na wykorzystaniu specjalnej płytki retencyjnej (przypomina aparat ruchomy). Początkowo pacjent nosi ją przez całą dobę, a później tylko w nocy. Czas trwania tego etapu jest ustalany indywidualnie z pacjentem.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online