4 najczęściej zadawane pytania odnośnie leczenia ortodontycznego

leczenie ortodontyczne

Wady zgryzu mają wpływ na estetykę naszej twarzy dlatego też coraz częściej przykuwamy uwagę do wyglądu uzębienia i jego kondycji. Często interesujemy się sposobami jego poprawy oraz rodzajami wad zgryzu o których szerzej pisaliśmy w artykule pt. „Wady zgryzu – co warto o nich wiedzieć?”.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w kontekście leczenia ortodontycznego aparatem stałym.

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie przestrzeni na założenie pierścieni. Etap ten nazywany jest tzw. separacją. Nie jest on jednak wykonywany zawsze. Uzależniony jest on od uzębienia pacjenta.

Założenie aparatu stałego rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów z osadu. Następnie ortodonta przykleja do zębów zamki (pacjent wybiera jakie). W celu ich przyklejenia lekarz utwardza je poprzez naświetlenie lama polimeryzacyjną.

W zależności od rodzaj wady zgryzu, czasami lekarz oprócz zamków musi również zamontować dodatkowe elementy np. pierścienie. Ich zadaniem jest podtrzymywanie uzupełniających elementów aparatu. Na koniec ortodonta montuje łuki. W tym celu używa tzw. ligatur, aby utrzymywały one łuki we właściwej pozycji.

Jak długo trwa zakładanie aparatu ortodontycznego stałego?

Założenie stałego aparatu ortodontycznego jest czasochłonne. Zabieg ten może trwać od 45 minut do 2 godzin. Czas wizyty jest uzależniony przede wszystkim od stopnia skomplikowania wady zgryzu. Na jej długość ma również wpływ ilość łuków do założenia, czyli górny i dolny łuk.

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?

Z oczywisty względów jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów. Odpowiedź jest jednak krótka – nie. Zakładanie aparatu ortodontycznego nie powoduje bólu. Może on jednak powodować dyskomfort, szczególnie na początku. Czasami pacjenci zwracają uwagę na pojawienie się nadwrażliwości zębów. Mija ona jednak po około 10 dniach.

Czy korzystanie z aparatu ortodontycznego boli?

Aparat ortodontyczny może wywierać ucisk co de fakto może prowadzić do dyskomfortu. Jest to jednak naturalne zjawisko wynikające z działania aparatu. Jednak samo noszenie aparatu stałego nie jest bolesne.

Zdarza się, że aparat podrażnia tkanki miękkie jamy ustnej, np. wewnętrzne części policzków. Można sobie jednak z tym bardzo łatwo poradzić poprzez stosowanie wosku lub sylikonu ortodontycznego.

Share:

Rejtana 20a

Rzeszów, 35-310
rejestracja@stomatologiamakara.pl

Umów wizytę

+48 17 2306470
+48 888 668 546

Godziny otwarcia

Pon - Pt 8:00-20:00

E-rejestracja

Umów wizytę online